Severomoravským vodovodům loni klesl zisk, tržby ale stouply

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji, v loňském roce dosáhla zisku 399,4 milionu korun. Meziročně to bylo o 11,5 milionu korun (2,8 procenta) méně. Tržby z vodného a stočného podniku stouply o 95,1 milionu korun (4,3 procenta) na 2,31 miliardy korun. Společnost SmVaK to uvedla ve výroční zprávě, kterou zveřejnila na svých internetových stránkách.

Podle generálního ředitele SmVaK Anatola Pšeničky lze hospodářské výsledky hodnotit jako příznivé. Jedním z cílů, které se podle něj podařilo naplnit, byl nárůst tržeb ve stavebně-montážní oblasti. Právě zaměření se na intenzivnější aktivitu v oblasti služeb mimo hlavní oblast činnosti, jíž logicky nadále zůstávají dodávky pitné vody a odvádění vod odpadních, je jedním z cílů nejen pro rok 2016, ale i do dalších let, uvedl. Provozní výnosy mimo vodné a stočné firmě oproti roku 2014 stouply o 13,8 milionu na 59 milionů korun, nárůst představuje 30,5 procenta.

Společnost loni investovala 522 milionů korun, letos mají její investice dosáhnout historicky nejvyšší částky 550 milionů korun. Velkou loňskou investicí byla rekonstrukce největší úpravny vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku, která pokračuje i letos. Důležitým projektem je také napojení nejvýchodnější části naší země – Jablunkovska – na centrální systém Ostravského oblastního vodovodu, uvedl Pšenička.

Celková spotřeba vody na člověka a den stoupla v roce 2015 oproti roku 2014 ze 128 na 129 litrů. Domácnosti spotřebovaly denně 88 litrů na osobu, což bylo rovněž o litr více než v předchozím roce. Objem vody, kterou SmVaK dodaly do systémů dalších vodohospodářských společností, byl ve srovnání s rokem 2014 o 0,6 procenta vyšší, bylo jí 22,5 milionu metrů krychlových.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *