Slováky láká včelaření, chovají nejvíce včelstev za dvacet let

Slováci se v poslední době vracejí ke včelaření. Počty včelstev v zemi dosáhly maxima za posledních 20 let, byť stále výrazně zaostávají za stavem z 80. let minulého století. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva zemědělství, na jehož návrh kabinet premiéra Roberta Fica minulý týden schválil nový balík finanční podpory pro včelaře. Země v produkci medu nicméně není soběstačná.

Loni bylo na pětimilionovém Slovensku registrovaných 17 859 včelařů, což oproti roku 2010 představuje nárůst  zhruba o 14 procent. O šestinu v tomto období přibylo chovaných včelstev, kterých je nyní 291 540. Ještě v 80. letech Slováci však  měli ovšem zhruba 480 tisíc včelstev.

Navzdory rozšíření chovu včel v posledních letech není Slovensko ve výrobě medu soběstačné a na pokrytí domácí spotřeby chybí ročně několik tisíc tun tohoto produktu. V uplynulých zhruba deseti letech totiž spotřeba medu na Slovensku výrazně stoupla. Zatímco v roce 2003 dosáhla 0,4 kilogramu na obyvatele, předloni to bylo již 1,1 kilogramu. Stát v nejbližších třech letech podpoří slovenské včelaře částkou 1,2 milionu eur (32 milionů korun) a poskytování finančních pobídek zjednoduší a rozšíří. Dotace budou moci včelaři čerpat například na organizaci přednášek, nákup pomůcek či úlů.

„Ačkoli počet včelstev je na Slovensku nejvyšší za posledních dvacet let a jsme jednou z mála zemí EU, ve kterých jejich počet roste, včelaři by o naši podporu neměli přijít. Musíme investovat i do zvýšení atraktivity včelařství pro mladé lidi. Průměrný věk včelařů je u nás totiž ještě vyšší než u zemědělců, až 60 let,“ uvedla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *