Sněmovna zřejmě zpřísní používání přípravků na ochranu rostlin

Sněmovna asi zpřísní používání přípravků na ochranu rostlin. Omezit nepovolené nebo falšované přípravky pomocí sankcí a registrací má vládní novela, kterou včera dolní komora poslala do závěrečného kola schvalování. Poslanci možná na návrh jejich kolegy Petra Kudely pokuty ještě zvýší v porovnání s vládní předlohou.

Vládní návrh počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin by se měla zvýšit z jednoho až na tři miliony korun. Stejně se má zvýšit pokuta za uvádění na trh nebo používání nepovoleného přípravku. Kudela doporučil tuto sankci zvýšit až na čtyři miliony korun.

Novela také z 1,5 milionu na pět milionů korun zvyšuje pokutu za zavlečení škodlivých organismů nebo rostlin do ČR. Kudela chce sankci zvýšit na šest milionů korun.

Současná výše pokut je nízká, uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství. Podle studie vypracované Evropskou komisí je v EU přibližně desetiprocentní podíl prodaných nepovolených přípravků, v ČR je to 17,5 procenta. Podle ministerstva nejde o ojedinělé případy.

Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset podle návrhu povinně registrovat. V ČR je jich podle ministerstva 400, za registraci zaplatí 1000 korun. Návrh rovněž omezuje používání pesticidů a také platnost certifikace u sušáren dřeva, které hubí škodlivé organismy, maximálně na dva roky. Nyní je osvědčení časově neomezené.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *