Soud potvrdil pokutu distributorovi krmiv pro psy a kočky od antimonopolního úřadu

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 802 000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro distributora krmiv pro psy a kočky Candy. Sankce je za zakázané dohody s prodejci o minimálních cenách.

Firma vydávala obchodní podmínky zavazující distributory k dodržování dohod o cenách krmiv pro další prodej. Společnost existenci dohod u soudu nepopřela. Firma prý dohody s odběrateli uzavírala proto, aby výsledná cena byla „poctivá“ a byly v ní zohledněny náklady.

Jednání společnost označila za nutnou obranu v situaci na trhu, kdy na ni tlačili konkurenti Samohýl, Noviko a Almika. Pokud by nezasáhla, musela by prý kvůli konkurenčnímu boji skončit.

Candy je distributorem krmiv pro psy a kočky značek Nutram, K-9, Feline a Candie’s. Krmiva distribuuje přímým prodejem koncovým spotřebitelům prostřednictvím svého internetového obchodu, dodávkami do maloobchodních prodejen a dále pomocí velkoobchodních prodejců – svých registrovaných distributorů.

Podle antimonopolního úřadu společnost porušovala zákon v letech 2010 až 2012. ÚOHS vadily dohody o minimálních cenách. Firma vydávala obchodní podmínky, ve kterých zavazovala své registrované distributory k dodržování dohod o cenách krmiv pro další prodej, přičemž distributoři tyto dohody akceptovali. Porušení zákona se údajně týkalo také dohod s provozovateli internetových obchodů, kteří rovněž přistoupili na žádosti Candy ohledně navýšení cen krmiv.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *