Soud potvrdil pokuty za kartel producentů jatečné drůbeže

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokuty za kartel producentů jatečné drůbeže. Největší má zaplatit Agro Jevišovice, konkrétně 8,25 milionu korun. Na základě žaloby této firmy se dnes soud případem zabýval. Pokuty drůbežářským firmám uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Existenci kartelu už soudy potvrdily, nyní se řešila pouze pokuta. Na jednání soudu minulý týden právní zástupce Agra Jevišovice Pavel Dejl uvedl, že je z několika důvodů nepřiměřená. Devět let je podle něj už doba, kdy by měl ÚOHS upustit od potrestání. Soud ale dnes argumentům firmy nepřisvědčil a žalobu zamítl. Agro Jevišovice má ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl a ročně vyprodukovaly 50 000 kilogramů drůbežího masa. Podle ÚOHS se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům a dohodu převedly do praxe. Firmy chtěly, aby odběratelé dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 korun, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun.

Zemědělské družstvo Roštýn má zaplatit 469 000 Kč, Zeva Chlístovice 343 000 Kč, Sušárna Pohořelice, s. r. o., 3,5 mil. Kč, Agroproduct, spol. s r. o., 434 000 Kč, Karlov 596 000 Kč a Zemědělské družstvo Petřín 619 000 Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *