Soukromníci s větším ziskem

Soukromí zemědělci v loňském roce zisk zvýšili ze 177 miliónů na 1,019 miliardy korun. Oproti tomu zisk zemědělských družstev loni meziročně klesl zhruba o polovinu na 675 miliónů korun. Horší výsledek zaznamenaly také obchodní společnosti, když vytvořily zisk 1,034 miliardy Kč proti 1,883 miliardy Kč v předchozím roce. Uvádí to ministerstvo zemědělství.

Zisk družstev a obchodních společností se loni snížil
především v důsledku poklesu ostatních provozních výnosů, tedy zejména tržeb za prodej vlastních služeb z nezemědělské činnosti.
Současně u těchto subjektů pokračoval pokles tržeb ze zemědělské výroby při zrychlování tempa růstu provozních nákladů, uvedlo MZe.
K meziročnímu zlepšení výsledku soukromých zemědělců, tedy podnikatelských subjektů fyzických osob, přispěl podle
ministerstva zejména pokles celkových nákladů.
Podniky hospodařící bez zemědělské půdy loni hospodařily se ziskem 537 miliónů korun, zatímco v předchozím roce to bylo 307 miliónů korun. Ministerstvo je vymezuje jako specializované podniky s vysokým objemem živočišné výroby a zemědělských služeb se 100 a více zaměstnanci.
Loňský zisk zemědělství jako celku odhaduje MZe na 3,265
miliardy korun, v předchozím roce však zisk dosáhl 3,7 miliardy korun. V zemědělství se loni příznivě projevil především další nárůst cen zemědělských výrobců, který ve srovnání s rokem 2000 činil 8,4 procenta. Vstupy do zemědělství proti předchozímu roku podražily pouze o 5,4 procenta, což znamená, že se obdobně jako v roce 2000 uzavíraly cenové nůžky mezi cenami vstupů a výkupními cenami zemědělských produktů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *