Spotřeba pitné vody loni vzrostla kvůli suchu

V Moravskoslezském kraji loni vzrostla spotřeba pitné vody. Nárůst zaznamenaly Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) i Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Podle zástupců vodohospodářských společností za zvýšením spotřeby, která vzrostla poprvé po zhruba dvaceti letech, stojí hlavně loňské extrémní sucho.

V loňském roce vyrobily Severomoravské vodovody a kanalizace zhruba 64 milionů kubíků vody. Spotřeba v porovnání s předchozím rokem byla mírně vyšší, uvedl ředitel Milan Koníř. Zatímco v roce 2014 na obyvatele a den připadalo 87 litrů vody, loni to bylo o litr více. K vyšším odběrům podle něj přispělo sucho. Největší odběry se pohybovaly právě v období od července zhruba do září, kdy denní odběry byly zhruba až o 20 procent vyšší, podotkl Koníř. Podle něj společnost zaznamenala větší spotřebu vody hlavně na vesnicích, na zvýšené spotřebě se tak odrazilo například četnější zalévání zahrad, větší doplňování vody do bazénů či sprchování.

Obdobné zkušenosti zaznamenala i společnost OVAK. Prakticky podruhé v novodobé historii společnosti zaznamenali meziroční nárůst spotřeby vody, který byl o něco vyšší než jedno procento. Přičítají to velmi suchému a teplému počasí, kdy lidé měli větší spotřebu vody pro hygienické účely, doplňování vody v bazénech či při zalévání zahrad, uvedl generální ředitel společnosti Petr Konečný. Podle něj společnost loni dodala více než 16 milionů kubíků vody a spotřeba činila necelých 100 litrů vody na osobu a den. Není to tím, že by lidé (ve městech) více plýtvali vodou, ale ve venkovských oblastech lidé mají třeba nějaké alternativní zdroje vody jako studny a podobně a do toho se potom nepromítá spotřeba z vodovodu, vysvětlil Konečný.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *