Spotřeba piva v západoevropských zemích je na ústupu

Změna životního stylu se podepisuje na poklesu spotřeby piva v západní Evropě v posledních letech. Zatímco od roku 1999 do loňska se v těchto zemích snížila konzumace asi o 2,5 procenta na odhadovaných 297 milionů hektolitrů, ve východoevropských zemích ve stejném období stoupla řádově o desítky procent zhruba na 202 milionů hektolitrů, informoval předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Na východě spotřeba piva stoupá na trzích, kde spotřebitelé postupně nahrazují vodku pivem. Jde hlavně o Rusko, výrazný je i vzestup v Polsku.
Nejen spotřeba piva klesá v západoevropských státech, ale i vína podle Hana van der Veena z organizace Evropští pivovarníci. V jihoevropských zemích, jako jsou Itálie nebo Španělsko, je mírně na ústupu víno a naopak na vzestupu pivo. V severnějších oblastech, například v Británii, Nizozemsku či Německu, je tomu naopak.
V České republice se pohybuje spotřeba piva kolem 160 litrů na hlavu ročně, což je světově nejvyšší úroveň. Veselý upozorňuje, že je ale třeba počítat s rostoucím přílivem turistů, kterých loni do Česka přijelo 7,9 milionu. Odhaduje, že jejich podíl na spotřebě na hlavu může činit 20 až 30 litrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *