Spotřební daň na víno odložena?

Nečasova vláda nebude zavádět daň z tzv. tichého (neperlivého) vína, se kterou počítala od roku 2014. Píše to dnešní deník E15 s odvoláním na náměstka ministra financí Ladislava Minčiče. "Do konce tohoto roku ani v příštím roce nebude návrh předložen," prohlásil podle E15 Minčič při setkání s vinaři v Mikulově.

Souběžně s plošným zdaněním dováženého a tuzemského vína se podle Minčiče hledala cesta, jak zároveň neničit konkurenceschopnost tuzemského vinařství v Evropské unii. „Takové řešení se ale nepodařilo najít. Navíc by daňová povinnost zvýšila náklady pro správce daně,“ vysvětlil podle deníku Minčič.
Svaz vinařů a Vinařská asociace nový postoj ministerstva přivítaly. „Nebylo by spravedlivé, aby Česká republika jako jediná ze zemí EU produkující víno zavedla spotřební daň,“ řekl podle E15 předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. Ten soudí, že vinařům pomohla protestní petice s více než 40.000 podpisy a analýza dopadů nenulové sazby daně, již pro svaz zpracovala firma Ernst & Young.
S plánem zvednout spotřební daň na tiché víno z nuly na deset korun za litr přišlo počátkem roku ministerstvo financí a v dubnu jej potvrdila vláda. Počítala, že daňovou úlevu budou mít malí vinaři, kteří ročně vyrobí méně než 2000 litrů a s produkcí nejdou na trh. MF si od daně slibovalo hruba 1,5 miliardy ročně do státního rozpočtu, připomíná dnešní E15.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *