Stát bude vyplácet náhrady za škody na rybách způsobené kormorány

Stát bude opět vyplácet rybářům náhrady za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal poslaneckou novelu, která tyto kompenzace obnoví, byť s časovým omezením. O prezidentově podpisu informoval Hrad.

Stát bude vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky se vrátí praxe, která skončila v dubnu 2013. Kormoráni tehdy vypadli ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů a stát přestal rybáře odškodňovat. V zákoně o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal.

Poslanci, k nimž patří ministr zemědělství Marian Jurečka, proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od ledna do konce roku 2019 budou rybáři dostávat stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní.

Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů je podle předkladatelů novely to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožní to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Ve tříletém období by mohly početní stavy kormorána klesnout.

Návrh na obnovu vyplácení náhrad za škody způsobené kormoránem velkým už dříve předložila skupina poslanců ze zemědělského výboru. Vláda ale s jejich návrhem nesouhlasila a předkladatelé ho posléze stáhli. Nyní přijatý návrh kabinet naopak podpořil.

Rybáři loni uvedli, že kormoráni předešlý rok způsobili na rybách škody za 117,8 milionu korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *