Stát vrátí vyšebrodským cisterciákům zabavené lesy

Pozemkový úřad by měl do konce letošního roku vrátit vyšebrodským cisterciákům 4000 hektarů lesů. Řekl to právní zástupce kláštera Tomáš Holas. Podle deníku Právo již řád získal dalších zhruba 500 hektarů lesa. Jako prvnímu řádu v Česku podařilo rozptýlit podezření úřadů, že jejich majetek jim stát konfiskoval v souladu s Benešovými dekrety. Cisterciáci by rádi zisky z historického majetku použili na obnovu zdevastované národní kulturní památky. V lesích zaměstnají místní lidi, řekl převor Justin Berka.

Státní pozemkový úřad přehodnotil odmítavý názor Lesů ČR a rozhodl, že šumavské lesy se mnichům vrátí. „Nedá se říct, že postoj Lesů ČR byl odmítavý, oni netvrdili, že ten nárok neuznávají nebo popírají, ale nechtěli sami rozhodnout,“ uvedl k věci advokát cisterciáků Holas.
Benešovy dekrety se podle něj na klášter vztahovaly hned po roce 1945, kdy ministerstvo zemědělství bylo již v komunistických rukou. „Skutečně bylo vydáno rozhodnutí, že se na majetek vztahují Benešovy dekrety, bylo ovšem formálně vadné. To bylo před Únorem 1948 zrušeno v řádném procesu Nejvyšším správním soudem, který tehdy ještě fungoval,“ řekl Holas. Po Únoru se komunisté podle něj pokusili znova o něco podobného, ale protiprávně.
Podle Holase se podařilo prokázat, že vyšebrodští mniši se postavili proti nacismu. Třeba opat Tecelín odmítl vpustit do kláštera Adolfa Hitlera při jeho návštěvě Sudet, byl zatčen a internován. Nacisté pak klášter v roce 1941 zrušili. Tecelín na Moravě vstoupil do odbojové organizace Obrana národa.
„My případné zisky z hospodaření v lesích využijeme k tomu, k čemu Rožmberkové ty lesy klášteru dali. Totiž k udržení areálu kláštera, aby mohl dále sloužit veřejnosti jako po celá staletí. Je to velký areál, který je stále z velké části zdevastovaný,“ řekl převor Berka. V roce 1991 se řádu vrátila polovina areálu, teď by měl stát vydat i tu druhou s hospodářskými budovami. Do základní obnovy národní kulturní památky jsou podle převora zapotřebí ještě investovat stamiliony korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *