Střídání v čele zemědělského resortu

Vyjednání spravedlivých podmínek pro české zemědělce platné po roce 2013, ochrana zemědělského půdního fondu, protipovodňová opatření a také úspora v resortu i jeho efektivní fungování patří k prioritám Ivana Fuksy, který v uplynulém týdnu vystřídal v křesle ministra zemědělství člena odstupující úřednické vlády Jakuba Šebestu.

„Předáváme si resort v plném pracovním nasazení a bez restů,“ komentoval výměnu v čele úřadu Šebesta. Jak konstatoval, za jeho vedení se podařilo dokončit české předsednictví Evropské unie, nastartovat diskusi k budoucnosti společné zemědělské politiky (SZP) a přímým platbám. Do škol se vrátilo školní mléko a k němu se připojilo i ovoce a zelenina. Nejde sice o věc významnou pro současný odbyt, ale o výchovu budoucích spotřebitelů, poznamenal Šebesta. Odstupující ministr také zmínil změny v Národním hřebčíně Kladruby, které, jak uvedl, přispěly ke stabilizaci této významné památky. Úspěchem bylo podle něho i vyjednání podmínek dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) s Evropskou komisí tak, aby byly „snesitelné“ pro naše zemědělce. Jednoduché nebylo ani schvalování nového zákona o vodách. K němuž, jak Šebesta připomněl, došlo zhruba tisíc pozměňovacích návrhů, z nichž polovina patřila k zásadním.
Podle premiéra Petra Nečase se i ministerstvu zemědělství, stejně jako jiným státním úřadům, nevyhnou úsporná opatření. Potřebná bude také koncepční práce související s Evropskou unií. „Právě proto jsem vybral na resort ministerstva zemědělství člověka s ekonomickou erudicí a velice kvalitní zkušeností prvního náměstka ministra financí,“ zdůvodnil Fuksovu nominaci Nečas.
„Nepředstírám, že jsem dnes expert na zemědělství, ale to může být i výhoda, protože k problematice mohu přistoupit bez předsudků,“ uvedl nový šéf resortu s tím, že po čtyřech letech ve funkci prvního náměstka ministra financí má slušné zkušenosti s řízením velkého ministerstva. Pokud jde o úspory, poznamenal, že bude nutné snížit zejména nemandatorní výdaje i objem mezd o deset procent a investice o pět procent. Fuksa také připustil, že na ministerstvu dojde k personálním změnám. „Samozřejmě jisté změny přicházejí v úvahu nicméně nechci je oznamovat médiím do té doby, než je proberu s dotčenými osobami,“ uvedl na brífinku. V současné době je podle něj nejdůležitější připravit kvalitní podklad pro vládní prohlášení. Za věci, které nesnesou odklad, označil nový ministr řešení situace ve státním podniku Lesy České republiky a jednání s Evropskou unií o podmínkách pro české zemědělce. Další kroky budou vycházet z programového prohlášení. „Jízdní řád toho, co je třeba učinit,“ očekává Fuksa od náměstků. Mnohé by mělo vyplynout i ze setkávání s dalšími pracovníky úřadu.
Fuksa působil od roku 2007 do letošního června ve funkci prvního náměstka ministra financí. V letech 2002 až 2006 byl starostou Příbrami, odkud pochází. Šebesta, jenž ministerstvo řídil od května 2009, se vrací na pozici ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *