Autor
Kategorie:
Nezařazené

Stromem roku je habr obecný

V rámci svých výchovných a vzdělávacích aktivit vyhlašuje státní podnik Lesy České republiky již řadu let jednu dřevinu, kterou v daném roce přibližuje široké veřejnosti. Pro letošní rok byl tzv. stromem roku vybrán habr obecný.

Dosud stále největším habrem v ČR je dožívající habr u Krašovic, jehož obvod kmene je více než 3 m. Další památné habry s obvodem kmene přes 2 m naleznete pod hrází rybníka u obce Skalka na Příbramsku a na pastvinách nad obcí Kalubice na Křivoklátsku. Souvislý habro-bukový porost pokrývá také naši národní horu Říp. Důkazem využití habru k zahradnickým účelům je habrové bludiště v Tróji.
Habr obecný (Carpinus betulus) je listnatý strom dorůstající výšky asi 25 metrů. Roste v hájích a smíšených lesích nižších poloh (max 700 m n. m.). Dobře snáší seřezávání, proto je často používán v živých plotech. Využíván je také v lidovém léčitelství k léčbě horních cest dýchacích, stimuluje jaterní činnost a tlumí zvýšenou krvácivost. Habr je významnou lesní dřevinou, jeho dřevo je velmi pevné a tvrdé. Používá se především na výrobu různého nářadí a nástrojů. Dříve bylo habrové dřevo oblíbené při výrobě vačkových hřídelí, palečných a ozubených kol při
stavbě mlýnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *