Studenti zemědělských škol soutěžili

Ve dnech 14. a 15. dubna 2005 proběhl již šestý ročník Celostátní soutěže studentů zemědělských škol v odborných a praktických dovednostech, kterého se zúčastnilo 28 studentů čtvrtých ročníků zemědělských škol studijního oboru Agropodnikání. Tuto soutěž pořádala Střední zemědělská škola v Olomouci z pověření výkonné rady Asociace vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru, mediálním partnerem akce bylo vydavatelství Profi Press, s. r. o.

Jako soutěžící se na akci představili studenti čtvrtých ročníků studijního oboru Agropodnikání, přičemž každá škola mohla podle pravidel soutěže vyslat pouze jednoho soutěžícího studenta a učitele jako pedagogický dozor. Podle došlých přihlášek se letos soutěže zúčastnilo 28 zemědělských škol z dvanácti krajů ČR (Benešov, Březnice, Bystřice nad Pernštejnem, Děčín, Havlíčkův Brod, Horšovský Týn, Hořice, Hořovice, Humpolec, Jihlava, Kadaň, Klatovy, Kostelec nad Orlicí, Lanškroun, Nový Jičín, Opava, Písek, Poděbrady, Přerov, Rakovník, Rožnov pod Radhoštěm, Staré Město, Stříbro, Šumperk, Tábor, Třebíč, Vyškov, Znojmo).

Náplň soutěže
Soutěžní klání se skládalo ze dvou částí, a to praktické a teoretické. První den proběhla praktická část a v ní například jízda zručnosti traktorem s vlekem 5 t, dále poznávání osiv, hnojiv, krmiv, chorob a škůdců kulturních rostlin a plevelů, poznávání plemen hospodářských zvířat, zootechnické dovednosti, obsluha zemědělské mechanizace (obsluha secího stroje); hospodářské a ekonomické výpočty.
Druhý den následovala teoretická část písemným testem z pěstování rostlin (PER), chovu zvířat (CHZ), základů mechanizace (ZAM) a ekonomiky podnikání (EKO).

Hodnocení
V soutěži byli vyhodnoceni a zveřejněni první tři nejúspěšnější studenti v celé soutěži a vítězové jednotlivých kategorií. Ti obdrželi praktické odměny a ceny. Všichni účastníci soutěže dostali také diplom účastníka, upomínkový dárek, propagační předměty a složku se svými výsledky. První místo v celkovém hodnocení soutěže obsadila studentka VOŠ a SZeŠ Hořice Miluše Křížová, druhé patří Petru Břízovi ze SZeŠ a SOŠ Poděbrady a třetí příčku uhájil Josef Urban z VOŠ a SZeŠ Benešov.
Vyhodnoceni byli i vítězové jednotlivých odborných částí soutěže. Vítězem jízdy zručnosti traktorem s přívěsem se stal Michal Beneš ze SZeŠ Rakovník, část rostlinnou (pěstitelskou) vyhrál Vojtěch Rada ze SZeŠ , OU a U Znojmo, živočišnou (chovatelskou) Miluše Křížová z VOŠ a SZeŠ Hořice, mechanizační Michal Kocman ze SZeŠ Havlíčkův Brod a ekonomickou Petr Bříza ze SZeŠ a SOŠ Poděbrady.

Jak se soutěž dostala do Olomouce
Podle dohodnutých pravidel se pořadatelem soutěže stává vždy škola, odkud pochází vítěz z předchozího ročníku. V loňském roce v Rakovníku zvítězil student olomoucké školy Roman Libánek, a proto se po Táboru, Rožnovu pod Radhoštěm, Opavě, Hořovicích a Rakovníku setkali účastníci soutěže i v Olomouci.
Studentům přináší soutěž vše cenné, co přináší účast v dobré soutěži – překonání sama sebe, motivaci k dalšímu studiu, hrdost k oboru a škole, nové poznatky a přátele. Neopomenutelný význam má však také setkání učitelů odborných předmětů a praxe z celé České republiky. Je to jedinečná příležitost poznat prostředí jednotlivých škol a popovídat si o všech radostech i starostech, které odborné zemědělské školství provází při společenském programu. Pro mnohé je to už opakované shledání se známými kolegy.

Ing. František Pražský
vedoucí praktického výcviku SZeŠ Olomouc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *