Sucho poškozuje stromy v Praze, město plánuje opatření

Menší množství srážek v posledních letech poškozuje stromy v Praze. Lesníci zaznamenávají větší množství napadení kůrovcem i usychání dřevin. Uvedla to mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Největší problémy mají jehličnany, zasaženy jsou však i duby. Město plánuje opatření, jak alespoň stromům v ulicích zajistit více vláhy.

Stromy jsou nedostatkem vláhy oslabené a nejsou s to se bránit nákazám. Masivní rozmnožení škůdce, typicky kůrovce, potom vede k uschnutí dřeviny. Oslabení stromu může být také příčinou výraznějšího rozšíření dalších chorob, například hub.

„Různé formy poškození stromu, které lze dát do souvislosti se suchem, byly pozorovány zejména u smrku, borovice a dubu,“ uvedla Fišerová. V pražských lesích přirozeně převažuje smíšený listnatý les s převahou dubu, což respektují i LHMP při výsadbě. Letos na jaře lesníci v Praze vysadili 72 000 dubů, 43 000 buků, 10 000 borovic a 8000 jedlí. Lesy se starají i o některá stromořadí v ulicích, zbytek má na starosti Technická správa komunikací.

Praha připravuje strategii pro boj s klimatickými změnami, kterou by měla městská rada schvalovat 18. července. Poté magistrát nechá zpracovat plán konkrétních opatření, mezi která bude podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové patřit i ochrana stromů a zvyšování množství zeleně. Podle odborníků město ochlazuje.

Stromy v ulicích je podle Plamínkové možné zavlažovat, případně využívat speciálních mřížek kolem kmene, které udržují půdu nakypřenou, takže i více saje vodu. Tento způsob město už pilotně zkouší v Budečské ulici na Vinohradech. Implementační plán by měl zpracovat Ústav globální změny Akademie věd.

Na území hlavního města je přes 5000 ha lesů, což je více než desetina rozlohy metropole. V majetku Prahy je 2900 ha. Lesníci pečují o významné pražské parky, jako jsou Stromovka, Petřín, Vítkov, Letná či obora Hvězda, a také  zhruba o stovku významnějších stromořadí v ulicích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *