Svatomartinská vína otevřeme již za pár dnů

Ve vinařstvích po celé zemi probíhají v těchto dnech poslední přípravy na svátek svatého Martina. Vinaři totiž musí nalahvovat, polepit etiketami a distribuovat Svatomartinská vína do obchodů, vinoték a restaurací napříč celou Českou republikou tak, aby bylo vše 11. listopadu perfektně připravené.

Zatímco většina velkých vinařských firem se k obnovené tradici přidala už během prvních let její novodobé existence, v posledních letech přibývají hlavně menší vinařské firmy. Malovinařů tak z letošních 116 zapojených vinařství do projektu Svatomartinské bude bezmála polovina, celkem pět.

„Malí vinaři zásobují hlavně restaurace, hotely, vinotéky a své stálé zákazníky, a tak je jejich produkce často zamluvena ještě dříve, než se nalahvuje, nebo je prodána krátce po 11. listopadu,“ vysvětlil Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín, důvody, proč jsou na pultech obchodů nejviditelnější vína velkých producentů, přestože přibývá zejména těch malých a středních.

Vinařský fond již tradičně zahájí sezónu Svatomartinského vína na Svatomartinském koštu v Brně na náměstí Svobody, kde se 11. listopadu od 11 hodin otevřou lahve prvních letošních Svatomartinských vín. Návštěvníci budou mít příležitost ochutnat sto vzorků vín. Vstupné činí 150 Kč a zahrnuje skleničku a osm degustačních mincí. Vybraná vína si zde budou moci od vinařů také nakoupit. Ochutnávka bude již tradičně probíhat za doprovodu hudby a dalšího programu na pódiu. Hrát bude cimbálovka Jožky Šmukaře a skupina Neřež.

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína usilující o získání možnosti používat od 11. listopadu značku Svatomartinské. Na základě splnění kvalitativních požadavků byla značka Svatomartinské udělena 356 vínům 116 vinařství.
Tradičně nejvíce přihlášených i úspěšných vín bylo odrůdy Müller Thurgau se 94 víny. Svatovavřinecké je nejzastoupenějším růžovým vínem se 67 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budou spotřebitelé vybírat z 23. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými s 60 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 15 víny. Letošní novinku Zweigetrebe rosé nabídnou vinaři v podobě 21 vín. Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.
O udělení značky Svatomartinské se letos ucházelo rekordních 436 vzorků vín, tedy 80 vzorků neprošlo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *