Svaz: Zisk zemědělství loni klesl o polovinu

Zisk českého zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu ČR loni snížil v porovnání s rekordním rokem 2014 o více než polovinu na devět miliard korun. Způsobil to především pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Projevily se i dopady sucha. Na dnešním zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl jeho předseda Martin Pýcha.

Český statistický úřad (ČSÚ) předběžně odhaduje pokles loňského zisku v zemědělství zhruba o 30 procent na necelých 17 miliard Kč. Ve Větrném Jeníkově to řekl Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ. Celkové výsledky statistici zveřejní ve středu. Výpočty svazu se odlišují, protože jsou prováděny podle jiné metodiky. Podle Hrbka se v rozdílu asi promítá i to, že svaz vychází z údajů velkých podniků, které mívají i velkou živočišnou výrobu, jíž se týkal větší propad tržeb než u pěstování plodin. Výsledek hospodaření podle Pýchy kromě poklesu cen a sucha ovlivnilo i zvýšení mezd a přesunutí výplaty některých podpor z loňska na letošek. Pýcha doplnil, že propad by byl ještě vyšší, kdyby zemědělcům nepomáhalo zlevňování pohonných hmot a slabší kurz koruny.

Svaz při šetření vycházel z výsledků 421 zemědělských podniků obhospodařujících přes 660 tis. hektarů zemědělské půdy. Z něj vyplynulo, že domácí zemědělci loni vydělali v přepočtu na hektar zemědělské půdy v průměru 2580 korun, což je o 52 procent horší výsledek než v roce 2014.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *