Světové ceny potravin porostou

Zásobování světového trhu potravinami zůstává napjaté. Světové ceny potravin se po březnovém poklesu z rekordních úrovní totiž opět vydají v následujících týdnech vzhůru. Důvodem je rostoucí poptávka. Uvedla to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Světový index potravin FAO v březnu klesl, předcházelo tomu ale osm měsíců nepřetržitého růstu. Ten se přičítá vnějším faktorům, například politickým nepokojům na severu Afriky a na Blízkém východě a zemětřesení v Japonsku. Tyto regiony jsou významným dovozcem obilovin.
Index je ukazatelem měsíčních cenových změn v koši potravin, který se skládá z obilnin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru. V březnu se index v průměru snížil na 229,8 bodu z únorového rekordu 236,8 bodu.
Ekonomové organizace FAO jsou přesvědčeni, že se ceny během několika málo dalších týdnů opět zvýší. Podle nich se již objevují známky tohoto vzestupu. Poptávka se jeví jako velmi silná, ale vyhlídky produkce nejsou tak optimistické, jak se na začátku sezóny zdálo.
Silný zájem o obilí je výsledkem kombinace poptávky po zrnu na výživu, krmení zvířat a biopaliva. Zásoby se přitom ztenčují. Za růstem cen potravin je také zdražování ropy, což zvyšuje ceny biopaliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *