Světové ceny potravin v listopadu klesly

Světové ceny potravin se v listopadu dál mírně snížily. Cenový index organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) klesl o tři body na 211 bodů a sestoupil na nejnižší úroveň od června, sdělila dnes organizace. V meziročním srovnání byly minulý měsíc ceny nižší o téměř tři procenta. Podle FAO klesaly v listopadu ceny cukru, olejnatých semen a obilnin. Index se dál skládá z cen mléčných produktů a masa.

Výhled světové produkce obilnin organizace pro letošní rok snížila na 2,282 miliardy tun, což by bylo o 2,8 procenta méně než v předešlém roce. Minulý měsíc FAO odhadla, že globální produkce obilí klesne v sezóně od července 2012 do června 2013 o 2,7 procenta na 2,284 miliardy tun.
Cenový index FAO je nyní výrazně pod rekordním maximem 238 bodů z loňského února, avšak stále blízko úrovní z období potravinové krize roku 2008. Ceny potravinářských komodit letos výrazně rostou třetí rok z posledních čtyř let. Nejhorší sucha v USA za více než půlstoletí spolu s neúrodou v Rusku vyvolávala během roku obavy z opakování hladových nepokojů v rozvojových zemích z roku 2008.
Podle hlavního ekonoma FAO by světové ceny obilovin mohly v příštích měsících dál klesat. Dodal ale, že vzhledem k nízkým zásobám některých obilovin zůstanou ceny v příští sezóně rozkolísané.
FAO odhaduje, že zásoby obilovin ve světě na konci této sezóny v polovině příštího roku budou dosahovat 495 milionů tun. To bude o pět procent méně než na počátku sezóny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *