SVS dohledává krmivo kontaminované antibiotikem

Celkem 24 900 kg krmiv podezřelých na obsah zakázaných antibiotik se na počátku loňského prosince dovezlo z Německa do jedné firmy v České republice. Informovala o tom SVS s tím, že v současnosti dohledává, kam krmivo šlo a zajistí jeho vyšetření a případné stažení.

Aféra kolem dodávek krmiv se zakázanými antibiotikem chloramfenikol na tamní trh i do zahraničí vypukla v Německu před několika dny. Zhruba 1000 tun krmivových směsí bylo dodáno nejen německým spotřebitelům, ale také do Dánska, Polska, Rumunska a Nizozemska, Rakouska a ČR.
Zakázané antibiotikum chloramfenikol se v rybích odpadech
dostalo do Německa z Nizozemska. V severoněmeckém Cuxhavenu se materiály zpracovávají na rybí moučku. Antibiotikem bylo infikováno 27 tun krevet z Asie, které byly do odpadů přimíchány.
Dolnosaské ministerstvo v Hannoveru údajně informovalo
postižené firmy a požádalo je, aby krmivo nepoužívaly. Podle
úřadu dostalo zprávu také ministerstvo zemědělství v Praze.
Rozsah a důsledky aféry zatím nejsou v Německu příliš jasné. Experti uvádějí, že chloramfenikol je prokazatelný jen v objemu do 0,1 mikrogramu látky na kilogram. Při zpracování na rybí moučku v Cuxhavenu už byla směs mnohokrát zředěna. Antibiotikum může u lidí mimo jiné vyvolávat poruchy kostní dřeně a tím tvorby krve. „Plíživé“ nízké dávky také oslabují organismus a umožňují, že si na ně zvyknou střevní baktérie, které pak mohou způsobit infekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *