Techagro je rekordní, shodli se řečníci na zahájení

Rotunda pavilonu A v neděli večer doslova praskala ve švech. Takový byl zájem o slavnostní zahájení letošního ročníku agrárních veletrhů spojené s vystoupením významných hostů a předáním prestižních cen.

Všechny přítomné nejprve přivítal primátor hostitelského města Petr Vokřál, který informoval, že se Statutární město Brno před několika dny stalo majoritním vlastníkem areálu brněnského výstaviště. „Skončily tím letité diskuze na téma, zda jeden z klíčových ekonomických elementů města přežije. Jsem velmi rád, že tomu tak je a že za město Brno mohu garantovat, že tomu tak bude i nadále,“ řekl

Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch označil letošní veletrh Techagro za gigantický a přirovnal ho co do množství exponátů a vystavovatelů k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu. „Ukazuje to jednu věc. Přestože naše zemědělství a lesnictví v rámci tvorby HDP vytváří pouze procenta, je zcela zřejmé, že přínos a význam těchto oborů je násobně a násobně větší. Všichni si myslím uvědomujeme, jaký význam má zemědělství pro obživu našich občanů, bezpečnostní stránku, ale také je zde otázka krajinotvorby a ochrany životního prostředí.

Ministr zemědělství Marian Jurečka je na veletrhu  pravidelně již od roku 1994, tedy od dětských let, a ve svém projevu nešetřil chválou. „Musím říci, že to je opravdu přehlídka toho nejlepšího, co Česká republika může nabídnout střední Evropě a celému světu v oblasti zemědělské techniky i technologií, a zároveň toho, co Evropa může nabídnout českým zemědělcům,“ řekl.

Agrární komory ČR Miroslav Toman poblahopřál pořadatelům ke krásné výstavě. a dodal, že české zemědělství je konkurenceschopné a do budoucna se v Evropě neztratí.

Jménem Zemědělského svazu ČR, který je dlouhodobým partnerem veletrhu, přítomné pozdravil jeho předseda Martin Pýcha. „Pokaždé zde říkám, že tento ročník je rekordní, a rekordní je i letos,“ zdůraznil Martin Pýcha s tím, že rekordem není jen počet  777 vystavovatelů, ale také 40 zastoupených zemí. „Zároveň mě velmi těší, jak veletrh ukazuje veřejnosti, že zemědělství nelze vnímat jen optikou tří procent pracovníků, které zaměstnává, a podílu na HDP, ale v provázanosti s jinými sektory. Účast vystavovatelů a návštěvníků dokazuje, jak významným sektorem zemědělství pro Českou republiku je,“ míní Martin Pýcha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *