Točené pivo má u nás přednost

Obyvatelé České republiky dávají přednost pivu točenému ze sudů, zatímco ostatní Evropané pijí více pivo lahvové. Jak uvedl prezident Evropské pivovarské konvence a Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. V restauracích, hospodách a barech vypijí Češi zhruba 53 procent veškerého u nás prodaného piva, zbylých 47 procent si kupují v lahvích či plechovkách. Lidé ve zbytku Evropy si naopak domů kupují 70 procent prodaného piva.

Podle mluvčího Plzeňského Prazdroje Alexeje Bechtina je situace na českém trhu dána tím, že stále přibývá restaurací včetně venkovních, lidé raději chodí ven, kde si dávají stále častěji pivo i ženy. „Ženy už se přestávají stydět dát si na veřejnosti půllitr piva,“ uvedl Veselý. Dokazuje to podle něj nezávislá studie CVVM. Dříve podle něj pily ženy pivo spíše doma. Zatím se ale nedá říci, že by Češky pily pivo mnohem více než dříve. Opakem je Německo, kde už loni ženy předstihly mužské konzumenty.
Vinou změny životního stylu však spotřeba piva v západní Evropě v posledních letech mírně klesá – od roku 1999 se do loňska snížila asi o 2,5 procenta na odhadovaných 297 milionů hektolitrů. Propad hlásí i tradiční pivní země jakou je Německo. Ve východní Evropě spotřeba naopak mírně roste – tahounem je především Rusko a vzestup vykazuje také Polsko. Průměrná loňská spotřeba v zemích EU, tedy 80 litrů na hlavu a rok, což je poloviční oproti Česku, by se ale podle odhadů měla letos udržet. Celková světová spotřeba piva však nepatrně klesá. Vinou silné protialkoholní kampaně zažívají vyšší propad Spojené státy. Naproti tomu nejrychleji z celého světa roste pivní trh v Číně, kde se za pět let zvýšila spotřeba o třetinu, a vzestup zaznamenala také Jižní Amerika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *