Tržby květinářů letos klesnou asi o 15 procent

Tržby pěstitelů květin by mohly letos klesnout o deset až 15 procent kvůli nepříznivému počasí, kdy začátkem roku převládaly velké mrazy střídané v létě prudkým vedrem. Uvedl to předseda Svazu květinářů a floristů Jiří Horák. Celkové ztráty by se podle něj mohly pohybovat okolo 130 až 190 milionů korun.

V březnu, kdy převládalo chladné počasí, se tržby snížily zhruba o 30 až 60 procent. Bylo chladno, málo slunečního svitu. A při chladném počasí a nedostatku světla je poptávka významně nižší a z pohledu pěstitele ve skleníku zároveň bohužel dražší z hlediska energií a prodlužování pěstební doby kultur, vysvětlil místopředseda svazu Petr Nachlinger.
Květinářský sektor ovlivnil také fakt, že obchodní řetězce, které měly velkou ztrátu během sezóny, se bály objednávat další zboží, řekl Horák.
Předseda svazu Horák se vyjádřil i k připravovanému nařízení Evropské unie o užívání množitelského materiálu a jeho certifikaci. Návrh prý nelze vnímat tak, že by soused sousedovi nemohl předat cibuli či semeno. Spodní hranice toho, kdo bude muset být registrován, je firma, která bude mít deset osob, a obrat dva milionu eur, poznamenal. Znění nařízení se ještě může změnit podle navrhovaných připomínek. Svaz květinářů a floristů ČR chce například prosadit, aby všichni pěstitelé v případě množení chráněné odrůdy měli souhlas od jejího majitele. Doplnil, že se mu zdá nepravděpodobné, že nařízení podle původního plánu začne platit už příští rok v lednu.
Zatímco velikonoční období nenaplnilo očekávání, Vánoce by pro pěstitele měly být standardní. Typickou adventní květinou je poinzécie, které se říká vánoční hvězda.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *