Tržby pěstitele jablek ZD Dolany klesnou kvůli krupobití

Průměrnou úrodu na úrovni 6500 tun očekává největší pěstitel jablek v zemi, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku. Kvůli krupobití přesáhne podíl méně kvalitních jablek asi čtyřicet procent. To se odrazí na celkových tržbách, které se sníží zhruba o deset procent a podnik tak ztratí kolem deseti milionů korun, odhadl vedoucí ovocnářského závodu družstva Jiří Fišer.

Kroupy letos zasáhly družstvo Dolany v pěti vlnách. Obvykle se podíl nestandardních jablek, které skončí v lisovnách, pohybuje kolem dvaceti procent, upřesnil Fišer. Zároveň ale dodal, že k zásobování trhu bude mít družstvo jablek dostatek, protože své sklady doplní jablky od jiných pěstitelů.
Podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka letos zasáhly Kroupy letos zasáhly většinu pěstitelských oblastí a poničily ovoce za přibližně 150 milionů korun, uvedl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Přes problémy s jakostí bude podle Ludvíka kvalitních jablek pro zásobování českého trhu dostatek. Část spotřeby pokryje i samozásobení od malopěstitelů, popřípadě dovoz, dodal Ludvík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *