Tuzemská produkce květin loni rekordně vzrostla

Tuzemská produkce květin se loni zvýšila z 2,095 miliardy korun v roce 2015 na rekordních 2,172 miliardy korun. Prodej květin díky teplému počasí i vyšší ochotě Čechů utrácet vzrostl třetím rokem po sobě. Zároveň se zvýšil i dovoz květin. Na jarní etapě mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc to řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

„Společnosti se vede relativně dobře, takže pokud to půjde dál, myslím si, že i letošní rok bude z pohledu prodeje květin dobrý,“ uvedl Horák. Domácí produkce květin loni podle něj meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 2,172 miliardy korun a dovoz květin o 15,2 procenta na 3,226 miliardy korun. Čeští pěstitelé vyvezli květiny v hodnotě 516 milionů korun, přičemž jejich export se zvýšil o 14 procent. Nejvíc květin bylo loni do Česka dovezeno z Nizozemska, Německa a Dánska. Naopak tuzemští pěstitelé květin exportovali především na Slovensko a do Německa a Polska. Každý obyvatel Česka za květiny loni utratil v průměru 1091 korun, zatímco o rok dříve to bylo 991 korun. Naopak samosprávy investice do veřejné zeleně podle pěstitelů zatím drží poměrně zkrátka. V Česku se pěstují hlavně balkonové a záhonové květiny, primule, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy.*

Zahradnický sektor v ČR zaměstnává zhruba 23 tisíc lidí. Podle Horáka se v poslední době rozrůstají květinové síně a zahradnická centra. Z roční produkce českých firem převažují balkonové a záhonové květiny, které se používají při výsadbách v parcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *