Tuzemským pivovarům klesl odbyt

Pivovarům v České republice v průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku klesly prodeje o více než deset procent. Uvedl to výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Pokles prodejů v restauracích i obchodech podle něj způsobilo lednové zdražení piva.

Spotřební daň u piva se od ledna zvýšila zhruba o 50 haléřů na půllitr, většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu.
Podle Veselého se poptávka po pivu výrazně snížila ihned po zdražení v lednu, kdy prodej klesl meziročně o více než 15 procent, v únoru pak o více než devět procent. Březnový nárůst o půl procenta dal pivovarníkům naději na zlepšení situace, v dubnu však nastal opět propad prodejů o více než 14 procent.
„To je nepříjemná zpráva nejen pro pivovarský sektor, ale i odvětví, která jsou na prodeji piva bezprostředně závislá, obchody a zejména restaurace,“ uvedl Veselý. Přes dosavadní vývoj ale zůstává optimistou a věří, že zlepšené počasí v následujících měsících chuť Čechů na pivo opět zvýší. Někteří lidé se podle Veselého navíc v závěru loňského roku v očekávání růstu cen pivem předzásobili a o to méně jej kupovali po zdražení.
Podle výrobců piva nedávná analýza společnosti Price Water House Coopers prokázala, že po zvýšení spotřební daně u piva o 40 haléřů poklesne spotřeba nápoje v peněžním vyjádření o 1,4 miliardy korun. Pokles spotřeby piva by následně ovlivnil zaměstnanost v pohostinských službách i pivovarech. To by ve svém důsledku představovalo dodatečné náklady na státní rozpočet ve výši téměř 1,2 miliardy korun, uvádí pivovarský svaz. Celkově by přitom podle analýzy navýšení spotřební daně u piva státnímu rozpočtu přineslo dodatečné příjmy v rozmezí 43 až 82 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *