Unie zakázala dovoz citrusů z Jihoafrické republiky

Evropská unie zakázala po zbytek roku dovoz většiny citrusového ovoce z Jihoafrické republiky. Evropská komise vydala rozhodnutí v obavách, že houbová choroba, kterou úřady nalezly v několika desítkách dodávek jihoafrického ovoce, by se mohla rozšířit v zemích Evropské unie, které pěstují citrusy.

Evropské úřady letos zachytily 36 dodávek z JAR s citrusovými plody nakaženými houbovou chorobou. Ta je zdraví neškodná, na listech nebo plodech zasažených rostlin ale způsobuje černé skvrny a snižuje množství i kvalitu úrody. Pěstitelé citrusů v jihoevropských zemích v čele se Španělskem se obávají, že by se mohla rozšířit i na jejich stromy.
Zákaz dovozu citrusů do konce roku je víceméně symbolický, protože se vztahuje na letošní sklizeň, jejíž vývoz skončil už v říjnu. To považuje sdružení španělských pěstitelů citrusů Asaja  za směšné, neboť Evropská unie uzavírá hranice jihoafrickému vývozu citrusů ve chvíli, kdy je období exportů pryč.

Činitelé Evrospké unie ale dali najevo, že zákaz se může prodloužit do příštího roku, pokud studie úřadu pro bezpečnost potravin zjistí, že choroba by se mohla rozšířit v Evropě. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl mít své hodnocení hotové do konce roku.
Jihoafrická republika do EU každoročně vyváží zhruba 600 tisíc  tun pomerančů, citronů, limetek, mandarinek a dalšího citrusového ovoce za zhruba miliardu eur, což je asi třetina evropského dovozu. Je také hlavním zdrojem zvýšené letní spotřeby pomerančového džusu v Británii, Německu a Francii.
Jihoafrické sdružení pěstitelů citrusů argumentuje, že podle mezinárodních odborníků nepředstavuje černá skvrnitost citrusů žádné nebezpečí. Jakýkoli zákaz je tak podle něj zbytečný a kontraproduktivní.
Spor o citrusy přichází v době, která z hlediska obchodních vztahů EU a JAR není příliš vhodná. Evropská unie se snaží získat podporu Pretorie pro odblokování obchodních dohod se subsaharskou Afrikou.*

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *