Úroda brambor by letos měla dosáhnout asi 615 tisíc tun

Letošní úroda brambor v České republice bude v porovnání s loňskem nižší o deset až 15 procent a dosáhnout 617 tisíc tun. Důvodem je sucho na části polí. Předpoklad Českého bramborářského svazu se shoduje s odhadem statistiků, kteří u brambor čekají pokles produkce o 12 procent. Cena brambor v obchodech by přesto výrazně růst neměla, výpadek nahradí dovoz. Na tradičních Bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě to řekl předseda svazu Miloslav Chlan.

Pěstitelé v některých jiných evropských státech měli podle Chlana dobrou úrodu. Někde dokonce rozšířili rozlohu polí s bramborami, zatímco v ČR zůstala na loňských 23 400 hektarech. „Cena je většinou ovlivněna dovozy a cenou brambor v okolních státech,“ vysvětlil Chlan. Podotkl, že se dá očekávat tlak levných zahraničních brambor. Domácí sklizeň bude proti loňsku zřejmě nižší o více než 80 000 tun. Svaz předpokládá, že je bude potřeba dovážet hlavně na jaře. Čeští pěstitelé teď dostávají při prodeji ve velkém za kilogram brambor do čtyř korun a při drobném prodeji ze dvora šest až osm korun. V nejbližším období by podle předpokladu svazu farmářská cena klesat neměla. U uskladněných  brambor později obvykle o něco stoupne, ale i tak by podle předsedy brambory zůstaly nejlevnější zeleninou na pultech. „Farmářská cena brambor je běžně asi čtvrtina ceny, kterou vidí občan v obchodech,“ uvedl.

Čeští pěstitelé podle viceprezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka doplácejí na to, že nevytvářejí společné odbytové organizace. „Myslím si, že pro brambory by na území České republiky stačila jedna jediná,“ řekl. Podotkl, že mnohem dál jsou v tomto směru kupříkladu i polští zemědělci.

Čeští pěstitelé plodin výrazně postižení suchem, včetně pěstitelů brambor, by se měli dočkat určitých finančních kompenzací. „V tuto chvíli připravujeme zásady,“ řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *