Úroda menší, ale příjmy vyšší

Sklizeň ovoce ze 16 866 hektarů intenzivních sadů v ČR loni klesla o 27 procent na 167 171 tun. Ve finančním vyjádření byl však loňský výsledek lepší než v roce 2000, kdy se ovocnáři potýkali s nadúrodou jablek. Konstatoval to předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška. Jablek se loni sklidilo ze zhruba devíti tisíc hektarů intenzivních sadů přes 140 tisíc tun. Průměrný hektarový výnos činil 15,47 tun. Ve světě však podle Mušky pěstitelé dosahují průměrných výnosů 22 až 25 tun, i přes 30 tun.

Za vážnou označil situaci u hrušek, jejichž sklizeň 1488 tun byla historicky nejnižší a ve skladech už není žádné tuzemské zboží. „V obchodech nyní stojí kilogram hrušek z dovozu 40 až 60 korun, což je možné díky tomu, že není domácí nabídka,“ poznamenal Muška.
Ovocnáři by se měli zaměřit, doporučuje předseda unie, na nové technologie, vyrábět vysoce kvalitní ovoce s pomocí závlah. Za nutné také považuje snížení nákladů o dvacet procent. Přáním našich ovocnářů je růst spotřeby ovoce mírného pásma na úkor banánů a citrusů. „Měli bychom se rovněž soustředit na produkci s vyšší přidanou hodnotou a různé speciality. Za rok se k nám například dovezlo sušené ovoce mírného pásma v hodnotě 90 milionů korun, ale proč takové výrobky nedělat doma?“ naznačil Muška jednu z příležitostí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *