Úspěšnost devitalizace u zvířat je vysoká

Konferenci s panelovou diskusí o devitalizaci rakovinných nádorů uspořádal nedávno Svaz pacientů ČR. Cílem setkání bylo zhodnocení klinických testů na lidech, které probíhaly na čtyřech pracovištích v České republice (IKEM, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Nemocnice na Bulovce a Masarykův onkologický ústav v Brně).

Od března do konce září se operaci podrobilo 45 osob ve čtvrtém stadiu onemocnění (po radio- a chemoterapii), z nichž 14 už zemřelo. Zdravotní stav ostatních se nezlepšil, ale také se vlivem chirurgického zákroku prokazatelně nezhoršil. U žádného z operovaných pacientů nedošlo k sepsi, kterou lékaři předpokládali a která byla hlavním argumentem Vědecké rady pro odmítání této metody boje s nádorovým onemocněním. Hlavním cílem první etapy klinických testů byl monitoring imunitního systému pacientů po operaci. Tohoto cíle se však nepodařilo dosáhnout, protože nedošlo k bližší spolupráci mezi chirurgy a imunology a u žádného ze zemřelých pacientů nedali pozůstalí souhlas k pitvě. Aktivace imunitního systému po podvázání cév tumoru proto nemohla být prokázaná, ale vědecká rada ministerstva zdravotnictví metodu devitalizace vzhledem k neprůkazným výsledkům neuznala a od 1. října se rozhodla klinické testy u lidí pozastavit.
Devitalizace se experimentálně provádí u zvířat v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd v Liběchově, a to u prasat a psů s nádory kůže, střev, jater a ledvin. Rovněž se s ní můžeme setkat u některých veterinářů v praxi malých zvířat. Jedním z nich je MVDr. Roman Zedek, který se diskuse zúčastnil a seznámil přítomné se svými klinickými případy. Převážně devitalizaci používá u fen s karcinomem mléčné žlázy. Úspěšnost tohoto zákroku je podle jeho slov poměrně vysoká: u fen ve věku do osmi let dosáhla 85 procent.
Klinické testy byly sice pozastaveny, ale Svaz pacientů usiluje o nová jednání s ministerstvem zdravotnictví. Jejich hlavní náplní bude změna protokolu a obnovení klinických zkoušek u lidských pacientů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *