Už jen dobrovolná vakcinace

Státní veterinární správa ČR povoluje formou mimořádného veterinárního opatření dobrovolnou vakcinaci skotu, ovcí a koz, přežvýkavců chovaných v ZOO a farmově chované zvěře proti viru katarální horečky ovcí. Smyslem povolení dobrovolné vakcinace je vyjít vstříc těm chovatelům, kteří obchodují s plemennými a jinými zvířaty v rámci intrakomunitárního trhu, aby nebyli omezeni a byli konkurenceschopní. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Více než tři roky se v ČR povinně vakcinovalo proti katarální horečce ovcí neboli bluetongue. Podle odborného stanoviska veterinárních orgánů EU má vakcinace smysl, pokud probíhá aspoň tři roky. Díky prostředkům, které zajistilo ministerstvo zemědělství, u nás proběhla i jarní vakcinace na počátku čtvrtého roku.
Avšak jsou již některé členské země, které jsou tohoto onemocnění prosté, a ty mohou při obchodování z území, kde byly problémy a nejsou dosud uznány za prosté této nákazy požadovat potvrzení o provedené vakcinaci. Naše republika bude moci o tento status požádat na počátku října, proto nyní formou mimořádného veterinárního opatření se povoluje dobrovolná vakcinace.
Toto mimořádné veterinární opatření má č. j. SVS/2267/2011 ze dne 28. 4. 2011 a ruší se jím MVO č. j. 2010/544/SVS ze dne 27. 12. 2010 a MVO č. j. SVS/981/2011 ze dne 16. 2. 2011, upřesnil Duben. Dnešní mimořádné veterinární opatření, které povoluje dobrovolnou vakcinaci, je zveřejněno na úřední desce ministerstva zemědělství ČR, zveřejnil je Český rozhlas a je samozřejmě i na webových stránkách Státní veterinární správy ČR – www.svscr.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *