V České republice se objevila klusavka

Výskyt klusavky ovcí potvrdily minulý týden testy Státní veterinární správy u potomka dovezené ovce. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Ačkoliv toto onemocnění není přenosné na člověka, svolává ministr zemědělství Jan Fencl na dnešek jednání Ústřední nákazové komise. Na základě jejího doporučení ministr rozhodne o následných opatřeních v chovu ovcí, doplnil Kovář.

Majitelem zvířete je farmář Zdeněk Štěpánek z Helvíkovic na Orlickoústecku. Plemenný materiál Štěpánek dovezl v minulých deseti letech z Nizozemska, Francie a dalších zemí.
Ovce byla součástí asi stopadesátihlavého chovného stáda
plemene texel, které je podle Štěpánka nejvýznamnějším svého druhu v ČR. Hodnotu celého stáda odhadl na přibližně dva milióny korun. V případě likvidace stáda by ztráty Štěpánkovi hradila pojišťovna.
Podle veterinářů by se kvůli nákaze neměly vybíjet celé chovy a možná ani stejně staré kusy ovcí v chovu. Nemoc je podle odborníků běžná v evropských zemích.
Klusavka je chronické infekční onemocnění ovcí vyvolané
infekčními priony. Patří do skupiny transmisivní spongiformní
encefalopatie (TSE), do které spadá i takzvaná nemoc šílených krav (BSE). Toto onemocnění ovcí je rozšířené po celém světě, postihuje centrální nervový systém a vede k úhynu zvířete. Klusavka není přenosná na člověka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *