V ČR se sejdou evropští pěstitelé vánočních stromků

Ceny vánočních stromků i jejich prodej by měly letos zůstat v Evropě i v ČR na loňské úrovni. Nabídka kvalitních druhů a velikostí bude pestrá. Potvrdí to Evropské setkání pěstitelů vánočních stromků, které bude od 12. do 14. června v Jindřichově Hradci a poprvé se tak uskuteční v ČR. Řekl to místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman, který má jednu z největších plantáží stromků na západě Čech u Sušice a Klatov.

„Přijede 80 pěstitelů z celé Evropy a dva velcí z USA,“ uvedl. Z Evropy to budou podnikatelé z Rakouska, Německa, Švýcarska, Islandu, Belgie, Francie, Polska, Irska, Norska a Dánska, které je největším pěstitelem stromků v Evropě a dováží je i do ČR.
Podle Valdmana se bude fórum zabývat obchodem se stromky, protože členem Evropského sdružení pěstitelů je největší nadnárodní obchodník se stromky, firma Green Products. „Zazní také předpoklad cen, protože už se ví, že stromky neomrzly a kde bude jaká produkce. Vypadá to v pohodě. Navíc se zasázelo hodně stromků v Německu, takže Dánové hledají odbyt jinde. Německo už je dost soběstačné,“ řekl.
Přebytek podle Valdmana ale nebude velký, protože se hodně otevírá trh na východě, kde je zatím pěstování „v plenkách“. Jde hlavně o země Společenství nezávislých států (SNS), Pobaltí, ale také Rumunsko a Maďarsko.
„Nebudou žádné změny v cenách, a to v celé Evropě a také v ČR. Zůstane to jako loni,“ řekl.
Produkce hlavních pěstitelů je dlouhodobě konstantní. Boom pěstování nenastává, protože nejde o jednoduchý obor. Ani v ČR plochy nepřibývají. České sdružení reprezentuje asi třetinu pěstitelů, tedy 800 hektarů. V Evropě je ale řada pěstitelů s 500 až 1200 hektary.
U borovice a obyčejného smrku je Česko soběstačné. Dováží ale většinu jedlí a také částečně pichlavý stříbrný smrk.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *