V ČR zadržena závadná střeva

Do České repuliky se dostala z Rakouska přes Německo zásilka závadných nasolených vepřových střev, původem z Číny. Ze sdělení systému rychlého varování RASFF o tom informovala Sttání veterinární správa prostřednictvím svého mluvčího Josefa Dubna. Zadržená zásilka střev, která se využívají v potravinářském průmyslu k výrobě různých uzenin, nesplnila podmínky zdravotní nezávadnosti. V Německu po odběru vzorků v nich byla zjištěna přítomnost zakázané látky nitrofuran.

Celkem dva sudy s 600 svazky střev směřovaly do masokombinátu prostřednictvím firmy, která neměla oprávnění k obchodování s potravinami a surovinami živočišného původu, doplnik Duben. Zadržená zásilka čínských střev nebyla propuštěna do oběhu, tedy do potravinářské výroby, a navíc bylo zahájeno se zmíněnou firmou správní řízení pro nesplnění podmínek veterinárního zákona. Firma nebyla způsobilá, tedy nebyla registrována u místně příslušné krajské veterinární správy, a proto jí hrozí udělení pokuty až do výše jednoho milionu korun, sdělil Duben..
Zatím je celý případ v šetření, nicméně výsledkem je, že celá zásilka byla pozastavena a bude buď vrácena zpět nebo neškodně odstraněna. Firma, jejímž prostřednictvím byla zásilka dovezena, nebude trestána za nekvalitu střev, to samozřejmě ovlivnit nemohla, ale bude s ní vedeno správní řízení za porušení veterinárního zákona, protože nesplnila podmínky registrace. Celý případ řeší krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj a pro Pardubický kraj, dodal Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *