V dovozu vína nepřinesl vstup do EU nic převratného

Dovoz vín z EU do České republiky nezaznamenal za první tři měsíce po vstupu do unie žádný dramatický obrat. Výrazně se nezměnily ceny, ani objem. Předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo upřesnil, že celkem se k nám od května do konce července dovezlo 310 tisíc hektolitrů vína, z toho tři čtvrtiny sudového k dalšímu zpracování. Jeho cena byla v průměru 13 korun za litr.

Zatímco v květnu se dovezlo 130 tisíc hektolitrů vína, v červnu to bylo sto tisíc a v červenci 80 tisíc hektolitrů. Jak Sedlo dodal, je to dlouhodobý měsíční průměr. Lahvového vína k nám přišlo kolem 80 tisíc litrů s průměrnou cenou 37 korun za litr. Zhruba tři čtvrtiny importu pocházely z Rakouska, Španělska a Itálie. Již menší množství dodaly Maďarsko, Chile, Francie, Bulharsko a Slovensko.
Čeští vinaři vyvezli pouze 4400 hektolitrů vína. Podle Sedla je český export vína stejně zanedbatelný jako před vstupem do EU. Z celkového objemu vývozu tvořilo lahvové 2900 hektolitrů a téměř vše směřovalo na Slovensko. Z asi 1500 hektolitrů vín sudových se dvě třetiny prodaly do Rakouska. Průměrná cena litru vyvezeného lahvového vína činila 52 Kč, sudového pak 17 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *