V ekologii se Česko spoléhá na finance z evropských fondů

Česko spoléhá na pomoc evropských fondů, pokud jde o splnění předpisů Evropské unie o čištění odpadních vod do roku 2010. Zhruba 197 miliard korun by se dalo investovat podle odhadů v letech 2007 až 2013 z evropského Fondu soudržnosti do životního prostředí v České republice. Vyplývá to z údajů ministerstva životního prostředí.

Fond soudržnosti je určen pro velké projekty nad 300 milionů korun. Peníze z něj získala města a jejich sdružení na rekonstrukce čistíren odpadních vod a další vodohospodářské úpravy. Žádosti na čerpání peněz z tohoto fondu přijímá během celého roku fond životního prostředí, který přispívá na projektovou dokumentaci i na uskutečnění projektu.
Prioritou z hlediska financování je ve vodním hospodářství nyní výstavba kanalizací a čistíren, řekl již dříve předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Ota Melcher. Splnění požadavků Evropské unie si podle odhadů vyžádá asi 75 miliard korun.
Náklady se do budoucna budou promítat do cen vody, které v posledních letech trvale rostou. Dá se očekávat růst stočného nad tempem inflace, soudí sdružení. Hodně ale bude záležet na pomoci státu a evropských zdrojů, které by mohly podle dřívějších předpokladů pokrýt asi třetinu nákladů.
Na ekologii získala ČR za první rok od vstupu do Evropské unie 7,4 miliardy korun dotací. Z Fondu soudržnosti přijala unie deset projektů za 7,2 miliardy korun, z toho dotací pokryla 5,4 miliardy korun. V rámci Operačního programu Infrastruktura schválila EU 64 projektů za 2,8 miliardy korun, dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj na tyto projekty činí dvě miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *