V Haňovicích otevřeli nové skleníky

Zhruba 750 tun rajčat by mělo ročně vypěstovat Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku v nových sklenících, do kterých investovalo více než sto milionů korun. Většina hydroponicky pěstovaných rajčat bude určena pro tuzemský trh. První cherry rajčata z produkce podniku by se v obchodech měla objevit v prosinci, řekl při slavnostním otevření těchto skleníků, které se uskutečnilo závěrem září, předseda ZD Haňovice Václav Kuba.

Na mnohamilionovou investici do dvou skleníků, jejichž celková plocha činí téměř tři hektary, má Zemědělské družstvo Haňovice přislíbenou investiční podporu z Programu rozvoje venkova ve výši 54 milionů korun. Jde zatím o první takový projekt realizovaný v České republice. Návratnost investice do skleníků bude podle Kuby ale dlouhodobá. „Počítáme, že se bude pohybovat kolem 12 roků,“ míní. Družstvo k realizaci této investice vedla možnost uplatnění tepla z bioplynové stanice a zájem o rajčata na trhu. Tuzemská produkce rajčat výrazně zaostává za spotřebou. „Do České republiky se ročně vozí zhruba sto tisíc tun rajčat a ČR vyprodukuje přibližně jen 6000 tun rajčat,“ vysvětlil Kuba. Volba podle něj padla na cherry rajčata, po kterých v České republice i zahraničí rychle roste poptávka.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 41

Komentáře ke článku 2

  • Jiří Czernek

    V letech 1984 -1989 jsem byl ředitelem Skleníkového areálu Sempry u Biocelu v Paskově . 12 ha zasklené plochy v 10 sklenících bylo postaveno na využítí darmového odpadního tepla. Polistopadové vedení státu včetně předchůdců dnešních šéfů KDU dovolilo tento areál zbourat a srovnat se zemí napadrť. :-))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *