V Jarní ceně sládků zvítězil minipivovar Holendr z Val. Meziříčí

Vítězem desátého ročníku Jarní ceny českých sládků na Zvíkově se dnes stal ležák Holendr ze stejnojmenného minipivovaru z Valašského Meziříčí. Jarní cena českých sládků, která se dnes uskutečnila v hlavním sále zvíkovského Pivovarského dvoru, je největší degustační soutěží piv z minipivovarů ve střední Evropě. Řekla to mediální zástupkyně Českomoravského svazu minipivovarů Tereza Melišová.

„Letos jsme poprvé překročili hranici 500 vzorků ze 124 pivovarů. Soutěž se stává pro minipivovary vysoce prestižní záležitostí. Zvítězit v konkurenci 111 ležáků není nic jednoduchého,“ řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Soutěž ve Zvíkově je určena pro minipivovary a výzkumné a školní pivovary. Odborná porota hodnotila 516 vzorků ze 124 pivovarů z České republiky a ze Slovenska. Pivní vzorky byly zařazeny do 15 kategorií, například světlé pivo výčepní, pšeničné pivo, piva typu Pale Ale, silná svrchně kvašená piva nebo piva typu Stout. Piva hodnotilo více než 80 degustátorů. „Díky malým vyráběným objemům mohou minipivovary více experimentovat a vařit různé speciály. Za loňský rok uvařily o 35 procent piva více než o rok dříve a tvoří 1,3 procenta z celkové pivní produkce,“ uvedl Šuráň. Podle Melišové má svaz minipivovarů v současné době 110 aktivních a 15 přispívajících členů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *