V Liberci vznikla první zahrada pro společné zahradničení

Na terasách na Lazebnickém vrchu vznikla první komunitní zahrada v Liberci. Do přeměny zanedbaného parku se zatím zapojilo kolem 50 dobrovolníků. "Sešla se tady opravdu pestrá parta. O záhony se nyní stará 33 městských zahradníků. Najdete mezi nimi babičky, studenty, lidi v aktivním věku, rodiny s dětmi nebo děti ze školky," uvedla dnes jedna ze zakladatelek spolku Zahrádky Liberec Petra Matyášová.

Kromě možnosti vypěstovat si vlastní bylinky a zeleninu zahrada nabízí prostor pro setkávání, odpočinek a hru. „Naším cílem bylo vytvořit příjemné místo, kde se budou potkávat lidé různých generací, z různého sociálního prostředí a pestrých zájmů,“ řekla Matyášová.
V pěstitelské části zahrady je 51 vyvýšených záhonů z palet a 30 pytlů s rajčaty, paprikami a bramborami. O jeden záhon se starají například žáci s autistického spektra speciální základní školy v Orlí ulici. „Šantu kočičí u nás pěstuje spolek Šance zvířatům, jedlé květiny a bylinky Bistro Mikyna a kavárna Kino Káva,“ zmínila Matyášová.
Podle ní zatím dokončili jen první fázi projektu, ve druhé chtějí na pozemku obnovit zeleň a vybudovat odpočinkovou zónu a zázemí pro konání kulturních, vzdělávacích a sportovních akcí. Pozemek zahradníkům poskytla jedna místní firma, její přeměnu v komunitní zahradu finančně podpořila nadace Via. „Získali jsme 57 000 korun,“ upřesnila Matyášová. I pro realizaci druhé etapy se podle ní pokusí získat peníze buď z grantů, nebo od sponzorů z řad místních firem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *