V Ostravě vznikne pátá pobočka Národního zemědělského muzea

V Ostravě vznikne nová pobočka Národního zemědělského muzea. Podle návrhu architektů Josefa Pleskota a Milana Šramla bude expozice v roce 2019 otevřena v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Náklady na revitalizaci dvou hal se odhadují na 123 milionů korun, z toho půjde 105 milionů korun z dotací Evropské unie. Uvedla to mluvčí muzea Lenka Martinková.

Budovy, kde pobočka vznikne, dosud patří strojírenským Vítkovicím. Muzeum chce v Ostravě zřídit expozici i depozitář. I ten by měl být aspoň zčásti přístupný veřejnosti. Zemědělské stroje budou prezentovány formou otevřeného depozitáře. Budou rozdělené do čtyř skupin podle prací v průběhu zemědělského roku, řekla Martinková. Samostatná expozice s názvem České potraviny se bude věnovat potravinářství. Má být dynamická a koncipovaná tak, aby ve všech oblastech mohla reagovat na případné změny. Zaměřena má být nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Muzeum má kromě hlavní budovy na pražské Letné další čtyři pobočky v republice. Ostravská pobočka bude pátá. Ministr zemědělství Marian Jurečka je rád, že se Národní zemědělské muzeum rozšíří do Ostravy. Jeho expozice totiž připomínají nejenom minulost, ale i současnost našeho zemědělství a potravinářství, a je důležité, aby si lidé na vlastní oči mohli prohlédnout, jak se obor v průběhu let vyvíjí.

Podle ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka ještě letos začne administrativní příprava projektu. S tím souvisí i nákup pozemků a staveb. Začátek stavebních prací je v plánu na rok 2018. Instalace expozic se uskuteční v druhé polovině roku 2019, na jehož konci by měla být pobočka muzea otevřena veřejnosti.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *