V Pelhřimově upekli obří vánočku

Na pelhřimovské akci Vánoce na radnici mohou návštěvníci v neděli ochutnat kousek z obří vánočky, kterou připravují od čtvrtka v tamní pekárně Adélka. Vánočka měří 360 centimetrů, na její výrobu bylo použito 33 kilogramů těsta. Uvedla výrobní ředitelka pekárny Markéta Štěpáníková.

Obří vánočky se v pekárně pečou už několik let díky spolupráci s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den. Na těsto bylo mimo jiné potřeba 20 kilogramů mouky, tři kilogramy cukru, 3,5 kilogramu másla a dva kilogramy rozinek. Od mísení přes kynutí, pletení a pečení trvá výroba asi pět a půl hodiny. Na výrobu obří vánočky je potřeba sedmi lidí.
Letos vznikají v pekárně dva exempláře obří vánočky. Druhá je určená pro jinou pekárnu, která si prý na její výrobu sama netroufla. V minulých letech už v Adélce vyrobili také rekordní pětimetrovou vánočku, která ozdobila předvánoční trh na pražském Staroměstském náměstí.
Výrobu klasických vánoček pro předvánoční trh zahájili v pekárně ve středu. Tři desítky zaměstnanců s pomocí brigádníků pracují nepřetržitě ve dvou dvanáctihodinových směnách.
Pelhřimovská pekárna Adélka dělá vánočky podle čtyř receptur. Oblíbené pečivo váží od 200 gramů po jeden kilogram, dělá se ručně ze šesti pramenů těsta najednou. Jeden kus dokážou pekaři splést za několik vteřin. Zručné ruce potřebují zvlášť v této době, protože pro předvánoční trh letos musejí vyrobit 25 000 vánoček, o 5000 víc než loni. Vánočky ochutnají zákazníci na Vysočině i v sousedních jižních Čechách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *