V perníkařských firmách vrcholí vánoční výroba

V perníkářských firmách v Pardubicích vrcholí vánoční výroba. Na sklonku roku mají výrobci zdobeného perníku nejvíc objednávek. Pečou nejen tradiční perníkové betlémy, zasněžené stromečky, svícny, ale zhotovují také na zakázku velké trojrozměrné stavby z perníku.

Podle Jarmily Janurové z firmy JaJa Pardubice nyní dokončují zimní staročeskou vesnici s okolní krajinou, která bude vystavena v jednom z pražských hotelů. Na perníkových plátech lze najít vánoční stromek, kostel, chalupy, zvířata, postavičky, mlýn, salaš, koňský povoz nebo zámek a hrad.
Firma Perník Novotný musela dočasně zastavit objednávky a přijímat je začne zase až v prosinci. Perníky například dodávají i reklamním agenturám, které jimi obdarovávají o Vánocích klienty. Cukrářky během tohoto období zpracují stovky kilogramů surovin.
Pardubické perníky většinou kupují zákazníci v Česku, ale míří i za hranice. Firma Jaja má odběratele na Ukrajině, Slovensku nebo v Polsku. Pavel Janoš zase posílá zasněžené kostelíky stálým zákazníkům do USA. Letošní novinkou v Janošově firmě jsou perníkové pohlednice se zimní krajinou a kostelíčkem.
Výrobky místních perníkářů členské státy EU uznaly jako ojedinělý a tradiční výrobek. Od roku 2008 tak mohou používat výrobci perníku chráněné zeměpisné označení Pardubický perník.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *