V projektu školního mléka by měly být i další mléčné výrobky

Ministr zemědělství Marian Jurečka nesouhlasí s návrhem Evropského parlamentu, aby v projektu školního mléka bylo jen neochucené a neslazené mléko, chce tam i další mléčné výrobky. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci po jednání zástupců ministrů zemědělství Visegrádské skupiny v českobudějovickém hotelu Clarion.

Zároveň se odhradil proti postupu obchodních řetězců, které podle něj dostatečně nepromítají snížení výrobních cen mléka do prodeje pro spotřebitele.
Jurečka řekl, že je i kvůli současnému stavu v sektoru mléka nepřijatelný návrh Evropského parlamentu ohledně projektu školního mléka, který by znamenal především výrazné zúžení nabídky podporovaných mléčných výrobků. Návrh Evropského parlamentu označil za nelogický. S kritikou se přidala i státní tajemnice ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky Magdaléna Lacko-Bartošová. Podle ní by měla být nabídka rozšířená také například na sýry a jogurty.
V loňském školním roce vzrostly dotace z 58 na 59 milionů korun, počet zapojených škol se pohyboval okolo 3000, program se týkal zhruba 590 000 žáků. Do programu se v posledních letech každoročně zapojuje asi polovina dětí těchto škol.
Program, který v jednodušší formě fungoval již před rokem 1989, znovu odstartoval v roce 1996 a byl ze začátku bez dotací. Stát na něj začal finančně přispívat v roce 1999, od vstupu země do EU v roce 2004 začala na školní mléko posílat peníze také unie. Program byl původně určen pro žáky základních škol, od září 2009 mohou dotované mléčné výrobky konzumovat také děti z mateřských škol a studenti středních škol.
V současnosti je na evropském trhu mléka nadbytek v souvislosti s ruským embargem na dovoz evropského zboží, ale i kvůli zrušení mléčných kvót. Čeští producenti prodávají své výrobky pod výrobní cenou. Podle ministra ale obchodní řetězce snížení cen do cenovek na svých pultech nepromítly ve velké míře. Ministr řekl, že je evidentní, že obchodní řetězce využívají situace ve svůj prospěch.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *