V provozu je třicet bioplynových stanic

Elektrickou energii a teplo z bioplynu vyrábí z biologicky rozložitelných odpadů nebo zemědělských plodin v České republice asi třicet bioplynových stanic. Tento počet by se měl během letošního roku téměř zdvojnásobit. K zájmu o provoz bioplynových stanic přispěly dotace a garance výkupní ceny elektřiny na patnáct let, uvedl Ondřej Bačík ze sdružení CZ Biom.

Zájem českých zemědělců o investování do bioplynových stanic vloni utlumily rostoucí ceny ceny obilovin a olejnin. Ministerstvo zemědělství v loňském roce schválilo dotace pro 28 projektů bioplynových stanic. Do konce letošního března zemědělci podali dalších 24 projektů. Podle Bačíka v průběhu letošního roku počet bioplynových stanic vzroste asi na padesát.
Ministerstvo zemědělství může v letech 2007 až 2013 stavbu bioplynových stanic ročně dotovat 450 miliony korun, což stačí na podporu 22 projektů, komentoval možnosti financování viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada. Za sedm let fungování programu může být postaveno 150 bioplynových stanic s instalovaným výkonem 75 MW a roční výrobou 620.000 MWh, upřesnil. Ministerstvo zemědělství podle něj přikládá podpoře stavby bioplynových stanic velkou důležitost, zatímco u ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podnikatelské projekty bioplynových stanic takovou prioritu nemají. V prvním kole bylo na MPO podáno 68 projektů bioplynových stanic, ale nedostaly se na ně peníze. Projekty obcí a neziskových organizací má na starosti ministerstvo životního prostředí, v tomto případě je čtyřicetiprocentní dotace tolik nemotivuje, takže nebyly žádné projekty podané, řekl Belada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *