V rezervaci velkých kopytníků se narodila dvě zubří mláďata

V rezervaci velkých kopytníků se narodila dvě zubří mláďata. Stalo se tak během jediného dne. První mládě přišlo na svět v pondělí večer nebo během noci na úterý. Druhé pak v průběhu úterního dopoledne. V rezervaci se tak letos stádo zubrů rozrostlo již o tři mláďata, čtvrté se narodilo již v průběhu loňského roku. Iformovala o tom ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.

„Zubři patří stále mezi ohrožené živočišné druhy, proto jsme velmi rádi, že se nám je v rezervaci daří rozmnožovat,“ sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Pohlaví mláďat se podle něj bude určovat v následujících dnech. Stejně jako předchozí mláďata přišly i nové přírůstky na svět v hustém porostu mladých boroviček. „Celý měsíc předtím se zubři zdržovali v jiné části pastviny, nedaleko tůněk. Až včera se přesunuli na tradiční místo, kde dochází k porodům,“ uvedl Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled.

Do bývalého vojenského prostoru přijelo stádo osmi zubrů, sedmi samic a jednoho samce, na sklonku roku 2015. Stádo patří ke vzácnější, takzvané bělověžské, neboli nížinné genetické linii zubrů. Přeprava sedmi samic byla tehdy v Česku největším transportem zubrů v historii. Zubři se přidali k divokým koním, kteří byli vypuštěni na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. V říjnu téhož roku k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o stodvacetihektarovou pastvinu nedaleko Benátek. Celá rezervace velkých kopytníků má tak v současnosti přibližně 160 hektarů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *