V rozpočtu intervenčního fondu bude pro příští rok víc než čtyřicet miliard korun

Sněmovna schválila rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) pro příští rok. Podobně jako pro letošní rok počítá s celkovou částkou 40,3 miliardy korun. Z toho má 34,3 miliardy pocházet z Evropské unie a šest miliard ze státního rozpočtu. Fond zajišťuje především vyplácení agrárních dotací. Z jeho rozpočtu se například podporuje také značka Klasa a akce Mléko do škol.

Nejvíce se na výplatách v příštím roce mají podílet přímé platby zemědělcům. Vyčleněno na ně bude 23,6 miliardy korun unijních prostředků. Na přechodnou vnitrostátní podporu je určeno 880 milionů Kč ze státního rozpočtu. Na Program rozvoje venkova je připraveno 13,6 miliardy korun, z toho 10,2 miliardy korun z EU a 3,4 miliardy z národních zdrojů.
Ministr zemědělství Marian Jurečka řekl, že na marketingové aktivity je v rozpočtu vyčleněno 200 milionů korun. Jsou určeny například na podporu značek Klasa a Regionální potravina. Letos na tyto účely vyčerpal fond něco málo přes 100 milionů korun.
Fond spravuje a kontroluje opatření z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Zároveň kontroluje, zda jednotliví zemědělci pobírají dotace oprávněně. Spravuje také národní značku kvalitních potravin Klasa a značku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *