V živočišné výrobě lze již nárokovat vrácení části daně za zelenou naftu

Vrácení části spotřební daně z nafty – zelenou naftu – mohou od dnešního dne nárokovat i zemědělci v živočišné výrobě. Účinná začala být novela zákona o spotřebních daních, která to umožňuje. Opatření má pomoci odvětví živočišné výroby, které je podle řady poslanců v tíživé situaci, a zvýšit konkurenceschopnost zemědělců.

Zemědělci v rostlinné výrobě budou nejprve dostávat zpět 40 procent daně a v živočišné výrobě 90 procent daně. Tento princip bude fungovat do konce června 2017. Od 1. července 2017 se vratka bude odvíjet od intenzity chovu zvířat. Nejméně by měly dostávat firmy bez živočišné výroby. Čím vyšší poměr živočišné výroby bude, tím vyšší bude vratka daně.

Od 1. ledna 2019 se vratky daně mají sjednotit pro všechny činnosti v zemědělské výrobě na 4,38 Kč za litr. O vratku budou moci zemědělci žádat až šest měsíců zpětně. Zelená nafta se bude týkat i rybníkářů a firem hospodařících v lesích.

Pravicové strany během projednávání vytýkaly návrhu, že tento systém bude obtížně kontrolovatelný a spravovatelný. Podle Miroslava Kalouska otevírá zelená nafta dveře daňovým únikům.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *