Vakcinace proti bluetongue dnes startuje

Dnešním dnem startuje povinné preventivní očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8. Vakcinace se vztahuje na hospodářská zvířata – skot, ovce a kozy, které jsou starší než tři měsíce. Akce začíná na základě mimořádných veterinárních opatření, které vydává Státní veterinární správa. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Plné znění mimořádných veterinárních opatření lze nalézt na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR (www.mze.cz) a na internetových stránkách SVS ČR (www.svscr.cz). „Jde o jedinečnou akci, ve svém rozsahu první tak rozsáhlou po roce 1989. Vakcinace je jedinou účinnou obranou proti katarální horečce ovcí. O její nutnosti svědčí i poslední dny, kdy se toto onemocnění objevilo v Nizozemsku,“ upozornil ministr Petr Gandalovič s tím, že ministerstvo zemědělství vybralo dodavatele vakcíny a zajistilo její nákup a Státní veterinární správa ČR tuto nouzovou vakcinaci organizuje.
Vakcinace je v současné době nejefektivnějším způsobem, jak zabránit dalšímu šíření této nákazy. Dalším důležitým důvodem je umožnění bezproblémového obchodu v rámci Evropské unie i se třetími zeměmi. Proto k tomuto kroku přistoupily všechny členské státy EU, ve kterých byl zaznamenán výskyt této nákazy.
Na financování vakcinace se velkou měrou podílí stát a Evropská unie. Vláda v květnu rozhodla o uvolnění 155 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Částku 100 milionů korun již dříve ministerstvo zemědělství obdrželo od ministerstva financí na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona.
Náklady na vakcínu a přibližně polovina nákladů na vlastní provedení vakcinace budou hrazeny z prostředků Evropské unie, stát přispívá na uhrazení druhé poloviny nákladů na provedení očkování.
K očkování a přeočkování musí být použita pouze inaktivovaná vakcína určená k očkování proti katarální horečce ovcí vyvolané virem katarální horečky ovcí sérotyp 8 – Zulvac 8 Bovis pro skot a Zulvac 8 Ovis pro ovce a kozy.
Očkování zvířat musí být provedeno nejpozději do 14. září 2008. Provést povinné očkování a přeočkování může pouze soukromý veterinární lékař.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *