Vakcinace skotu, ovcí a koz pokračuje

Aby byla vakcinace proti katarální horečce ovcí účinná, musí probíhat očkování skotu, ovcí a koz alespoň tři roky. Proto Státní veterinární správa ČR nařizuje formou mimořádných veterinárních opatření od 1. ledna letošního roku podmínky, které musejí chovatelé dodržet, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Chovatelé, kterým krajské veterinární správy povolily výjimku z nařízení ze 4. 8. 2008, musí podle Dubna „doočkovat“ svá zvířata nejpozději do 18. ledna 2009. Vakcinaci budou provádět opět soukromí veterinární lékaři, kteří mají smlouvu s krajskou veterinární správou. O provedení vakcinace musí samozřejmě vést záznam chovatel, a stejně tak i soukromý veterinární lékař, který ji provede. Při přemístění očkovaných zvířat musí informovat příjemce o datu vakcinace a o použité očkovací látce.
Vyhlášené mimořádné veterinárním opatření umožňuje chovatelům, kteří hodlají letos po 19. lednu obchodovat se zvířaty v rámci Evropské unie či mimo ni, provést nouzové očkování proti viru katarální horečky. Podmínky jsou stejné, jako byly v roce 2008. Opět lze použít vakcinu Zulvac 8 Bovis pro skot a Zulvac 8 Ovis pro ovce a kozy.
Tyto podmínky zmíněné v mimořádném veterinárním opatření lze v plném znění spatřit jednak na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR a na webových stránkách Státní veterinární správy ČR, popřípadě na stránkách Českého rozhlasu. Za den vyhlášení se považuje den vyvěšení na úřední desce MZe a platí od 1. 1. 2009.
Dubedn dodal, že v roce 2009 se počítá opět s celoplošnou vakcinací skotu, ovcí a koz proti katarální horečce ovcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *