Včelaři dostanou peníze z EU

Česká republika má jako jedna z prvních zemí schválenou podporu včelařství, která umožní čerpat v letech 2011-2013 téměř čtyři miliony eur. Největší zájem je o financování nákupu přístrojů a zařízení, o podporu začínajících včelařů a příspěvky na vzdělávání včelařů. Uvedla to tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Český včelařský program na období 2011 až 2013 je již v pořadí třetím včelařským programem, který Evropská komice v ČR podpořila. Na následující programovací období Česká republika získala opět více finančních prostředků než v předcházejících letech. Konkrétně se jedná o 1, 25 milionu eur na příští rok, 1,28 milionu eur na rok 2012 a 1,32 milionu eur na rok 2013.Nejvíce využívaným opatřením v rámci Českého včelařského programu je opatření „technická pomoc“, které umožňuje podporu nákupu přístrojů a zařízení pro včelařství a zároveň odborné vzdělávání včelařů. Nový program umožňuje podpořit i začínající včelaře a to formou pořízení nových úlů. 
Financování zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských výrobků včetně včelařských programů členských států na období 2011 – 2013 schválil jednotný řídící výbor Evropské komise dne 22. července 2010, přičemž Česká republika byla jednou z prvních zemí, která tento plán již na začátku měsíce dubna předložila odpovědným orgánům EU. Schválení finančního rámce umožňuje spolu s kofinancováním z národních prostředků podpořit tuto celospolečensky záslužnou činnost, doplnila Dvořáčková. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *